Felne

Održavanje felni

Održavanje felni ima višestruki značaj za vozilo.

Nijedan deo vozila nije toliko važan za neometanu vožnju kao točkovi automobila. Gume za vozila i felne čine komponente točka. Zajedno predstavljaju jedinstvene tačke interakcije gde se vaše vozilo susreće sa površinom puta. To znači da imaju ključnu ulogu u mnogim aspektima vožnje – od uštede goriva, preko vešanja automobila, pa do komfora u vožnji.

Imajući ovo u vidu veoma je važno da felne za automobil budu visokih perfomansi. Međutim, da biste obezbedili dug vek trajanja neophodno je i redovno održavanje. Šta ono obuhvata otkriva vam GFD – GUME FELNE DANKO.

 

Zašto je potrebno održavanje felni?

Održavanje felni u dobrom stanju je neophodno iz nekoliko razloga. Prva na listi, svakako, je bezbednost. Oštećene ili istrošene felne mogu ugroziti upravljivost i stabilnost vašeg vozila. Samim tim povećavaju rizik od nesreća ili gubitka kontrole. Šrafovi na felnama, takođe, utiču na sigurnost. Ukoliko klize ili nedostaju mogu dovesti do klaćenja točka, što je izuzetno opasno.

Loše felne utiču i na perfomanse vozila. Naime, mogu da izazovu disbalans točkova, te se javljaju vibracije u toku vožnje. Negativno utiču i na sistem upravljanja i kočenja. S druge strane, pravilno održavane felne poboljšavaju upravljivost, stabilnost i efikasnost vašeg vozila.

Felne su izložene teškim uslovima, uključujući ekstremne temperature, so na putu i krhotine. Bez pravilnog održavanja, javlja se korozija, pukotine i druga oštećenja. Time se drastično smanjuje njihov životni vek, što vodi ka izdvajanju novca za reparaciju i ispravljanje felni, pa i kupovinu novih.

Ne treba zanemariti ni estetiku. Sigurno će se svi vozači složiti da komplet čistih, sjajnih felni podiže celokupni izgled vozila na viši nivo.

Održavanje felni

Čišćenje felni

Održavanje felni podrazumeva, pre svega, redovno čišćenje. Na taj način otklonićete prašinu i prljavštinu, te ćete osigurati na felne izgledaju sjajno i novo. Ipak, morate znati da dubinsku nečistoću ne možete otkloniti običnim šamponom za automobile i sunđerom. Naročito ako alu felne imaju složen dizajn, puno krakova ili uglova gde se može nakupiti prljavština.

Najbolje je da koristite odgovarajuće sredstvo namenjeno za felne. Ovi proizvodi funkcionišu tako što temeljno uklanjaju prljavštinu i nečistoće obezbeđujući lako ispiranje.

Iako sredstva na bazi kiselina efikasno čiste, nisu preporučljiva jer mogu da oštete završnu obradu aluminijumskih felni. Zato stručnjaci savetuju da koristite pH neutralne proizvode. Oni ne sadrže ikakvu kiselinu, ali aktivni sastojci reaguju sa česticama u kočionoj prašini i lako je čiste.

S obzirom da formula dobija ljubičastu boju u procesu poznati su i kao „ljubičasti čistači“.

Održavanje felni

Nanesite vosak za felne

Vosak za felne radi na isti način kao vosak za automobile. To znači da je dizajniran da pruži besprekoran sjaj i vrhunski izgled. Ujedno, štiti leguru i sprečava lepljenje kočione prašine.

Nanesite vosak pomoću jastučića za nanošenje, a zatim polirajte felnu. Radite u malim delovima da biste izbegli isušivanje pre nego što ga utrljate.

Preporučuje se da koristite vosak za felne svakih nekoliko nedelja. Možda će vam delovati kao preterano često, ali je mnogo lakši posao od pranja felni svake nedelje.

Različite vrste felni, kao i nove i polovne gume svetski poznatih proizvođača, možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije GFD – GUME FELNE DANKO.